Jaskyne

Na našom území sa nachádza takmer 3950 objavených jaskýň. Medzi najznámejšie a zároveň najnavštevovanejšie patria:

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa sa nachádza na území Tatranského národného parku. Dĺžka jaskyne je 2350 m a v súčasnosti je sprístupnených vyše 1000m. 

Bystrianska jaskyňa

Nachádza sa na južnom úpätí Nízkych Tatier, na okraji obce Bystrá. V súčasnosti je jaskyňa sprístupnená v dĺžke 490m. 

Čertova pec

Jaskyňa sa nachádza asi 8 km od Piešťan. Bola vytvorená krasovatením dolomitického vápenca. Je obojstranne priechodná a dlhá 27m.

Demänovská jaskyňa Slobody

Jaskyňa Slobody patrí do prvej desiatky najkrajších jaskýň v Európe. Celková dĺžka jaskyne je 7 km a sprístupnená je v dĺžke približne 2 km.

Demänovská ľadová jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza na území Národného parku Nízke Tatry severne od Demänovskej jaskyne slobody. V súčasnosti je sprístupnených 650 m z celkovej dĺžky 1750 m. 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza na území Národného parku Slovenský raj. Je prvá v Európe, ktorá bola elektricky osvetlená. Jaskyňa má celkovú dĺžku 1368 m a teplota v jaskyni je aj v lete mínus 1 stupeň.

Domica

Jaskyňa je jednou z najznámejších archeologických lokalít. Spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvára jeden genetický systém dlhý 21 km. Na území Slovenska má jaskyňa dĺžku 5 km, verejnosti sú sprístupnené necelé 2 km.

Jaskyňa Dridy

Jaskyňa Dridy sa nachádza juhozápadne od mesta Smolenice, v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Dĺžka jaskyne je 680 m, z toho je pre verejnosť sprístupnených 450 m.

Gombasecká jaskyňa

Jaskyňa leží na juh do mesta Rožňava, pre verejnosť je sprístupnených 300 metrov jej dĺžky. Zvláštnosťou jaskyne sú kvapľové brčká – duté trubičky hrubé 2 až 3 cm a dlhé až 3 metre.

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa je najznámejšou z pomedzi jaskýň Veľkej Fatry. Dĺžka pre verejnosť sprístupnenej trasy je 1020m a prehliadka trvá 60 minút.

Jasovská jaskyňa

Jaskyňa je prvou, ktorú na Slovenku sprístupnili a nachádza sa v juhozápadnej časti Košickej kotliny na okraji obce Jasov. Dĺžka jaskyne je 2 km, no pre verejnosť je sprístupnených necelých 500metrov.

Krásnohorská jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v Rožňavskom okrese. Známych je 1556 m podzemných priestorov jaskynného systému, z ktorých je pre verejnosť prístupných 450 m.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v strede Slovenského Rudohoria. Je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete. Dĺžka sprístupnenej trasy je 375 m a prehliadka trvá 30minút. 

Važecká jaskyňa 

Jaskyňa sa nachádza vo Važeckom krase, na okraji obce Važec. Dĺžka jaskyne je 530 metrov, pre verejnosť je sprístupnených 235 metrov.

 

Vyhľadávanie

(c) Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode